Нові виклики у сфері безпеки дітей в інтернеті

6 лютого у світі відзначають Міжнародний день безпечного інтернету. Останнім часом спеціалісти спостерігають активне зростання технологічних розробок, що покращують життя кожному. Проте розвиток у сфері інтернет-технологій несе за собою й поширення новітніх ризиків для дітей в онлайні.PROMOНовий погляд на викладання історії України: як зацікавити учнів

Згідно з останніми дослідженнями, є декілька основних загроз, що стали найбільш поширеними в інтернеті для дітей за останній рік.

По-перше, це використання штучного інтелекту (АІ) та технології «ДіпФейк»: генеративні можливості штучного інтелекту дозволяють створювати фото та відео сексуального насильства та експлуатації неповнолітніх без їхньої участі.

Злочинці беруть зображення обличчя зі сторінок реальних дітей, поширюють матеріали, шантажують та маніпулюють неповнолітніми заради отримання реальних матеріалів від дітей або грошей.

По-друге, це зростання випадків сексуального насильства над дітьми за допомогою віртуальної реальності.

Окрім того, загальна кількість випадків сексуальних злочинів над дітьми зростає: останні чотири роки кількість повідомлень про грумінг в інтернеті зросла на 80%.

До поширених ризиків також відносять: зростання кількості «самогенерованого» контенту дітьми – це фото або відео, яке дитина створює на вимогу злочинця та використання наскрізного шифрування злочинцями, щоб обмінюватися матеріалами сексуального насильства над дітьми.

За словами засновниці громадської організації #stop_sexтинг Анастасії Дьякової, розвиток штучного інтелекту містить багато ризиків.

«Насправді тренд щодо активного розвитку штучного інтелекту та використання цих технологій у всіх сферах життя є насторожуючим. Цього року на Всесвітньому економічному форумі в Давосі у панелях на тему штучного інтелекту мали дискусії з розробниками технологій ШІ про те, які є небезпеки для дітей в інтернеті з розвитком цього інструменту. Останні звіти міжнародних колег у сфері захисту дітей онлайн WeProtect та Internet Watch Foundation наголошують на тому, що кількість випадків використання злочинцями ШІ для створення матеріалів сексуального насильства над дітьми та експлуатації дітей з кожним роком тільки зростає», – зазначила Анастасія Дьякова.

Дослідження, проведене в Україні серед дітей 5-18 років, показало, що 84% дітей починають користуватись інтернетом у 5–11 років.

Відмічається тенденція до «омолодження» початку користування інтернетом та соціальними мережами з кожним роком.

Британська організація Internet Watch Foundation відмітила, що минулого року один із найпоширеніших видів злочину в інтернеті проти дітей було використання самостійно створеного контенту сексуального характеру (селфі), що діти були змушені робити на вимогу злочинців, вдома у своїх кімнатах: IWF було виявлено 73% саме такого контенту.

Окрім того, аналітики IWF виявили понад 10 000 зображень, створених штучним інтелектом, про жорстоке поводження з дітьми у даркнеті. Майже 2600 із цих зображень було неможливо відрізнити від реальних фото.

Що можуть зробити батьки, щоб захистити дитину?

1. Вечеря без гаджета. Це традиція сніданку та / або вечері без гаджетів та одного дня на тиждень (наприклад, неділі) офлайн. Звичайно, правило має стосуватися не лише дітей, а й дорослих. Це час, коли сім’я не відволікається на телефони та планшети, а проводить час виключно разом.

2. Сімейна угода – це спосіб, як в ігровій формі можна встановити спеціальні правила для використання гаджетів у сім’ї. Підпишіть із дитиною «Сімейну угоду» про правила користування інтернетом. Пропишіть, де можна використовувати гаджет (поза ванною кімнатою, наприклад, оскільки часто там діти роблять багато оголених селфі), як довго можна користуватися, де заряджати (поза спальнею), який час дня та тижня ми проводимо зовсім без гаджетів (наприклад, з 21 до 7 ранку, у неділю). Приклад такої угоди можна знайти на сайті.

3. Бесіди про небезпеку спілкування з незнайомцями у мережі. Важливо навчити дитину, що у мережі потрібно спілкуватися лише з тими людьми, яких вона знає у реальному житті. Що робити, якщо незнайомець пише у соціальних мережах? Краще не відкривати це повідомлення. Видалити його. Налаштувати профіль так, щоб незнайомі люди не могли писати дитині та залишати коментарі. Також можна заблокувати користувача або поскаржитися на нього, якщо він нав’язливо намагається налагодити контакт із дитиною. Окрім того, згадати, що зустрічатися з онлайн-друзями не варто, якщо дитина все-таки погоджується на таку зустріч, важливо її проводити в людному місці та попередити батьків або старших братів / сестер про місце та час зустрічі.

4. Спільний перегляд освітніх відео та мультфільмів на YouTube-каналі громадської організації #stop_sexтинг. Тут ви можете знайти як мультфільми для дітей різних вікових категорій: «Хаппі та її суперсила», адаптація відео від Amaze.org «Як бути в безпеці в інтернеті?».

5. Окрім того, батьки можуть самостійно провести уроки для дітей в ігровому форматі про безпеку в інтернеті або порекомендувати класним керівникам долучитися до проведення уроків. Методологічні розробки для дітей різного віку доступні на сайті.

Куди звертатися за допомогою щодо онлайн-ризиків для дітей?

1. Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті 1545 (3). Звернутися на лінію можна анонімно, цілодобово та безкоштовно.

2.Чат-бот #stop_sexтинг. У боті можна отримати допомогу про прикмети, причини, наслідки, порядок дій та попередження щодо різних ризиків для дитини в інтернеті. Шукайте в телеграмі @online_kids_bot (https://t.me/online_kids_bot) для батьків, старших братів та сестер та спеціалістів, що працюють із дітьми.

Про #stop_sexтинг: #stop_sexтинг  найбільша в Україні громадська організація про захист дітей в інтернеті. Отримала премію Глобального договору ООН та загалом навчила більше ніж 800 000 дітей та батьків. В межах інформаційної кампанії торкнулася мільйонів українських родин, а також створила першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545(далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті.