«Перша українська школа» в Польщі у фіналі премії World Best School Prizes 2024

«Перша українська школа» в Польщі увійшла у ТОП-3 в категорії «Подолання нещасть» премії World Best School Prizes 2024.

The World’s Best School Prizes є освітньою нагородою світового рівня. Ця премія з 2022 року щорічно залучає тисячі заявок від шкіл з понад 100 країн світу, які хочуть показати свій внесок у прогрес суспільства та виграти грант на суму 10 тисяч доларів.

«Перша українська школа» в Польщі вже на 6 тиждень повномасштабного вторгнення стала прихистком за кордоном для учнів, евакуйованих зі Сходу України, з Маріуполя, з Бучі, запрошувала на роботу вчительок-біженок, які так само пережили втрати війни і бачили у роботі з українськими дітьми єдиний сенс.

Три філії школи для біженців були створені з нуля у березні 2022 року у Варшаві, Кракові та Вроцлаві. Школа не мала матеріальної бази, доступу до муніципальних приміщень тощо. Тому її ідеологиня українка Вікторія Осадча (Гнап) з однодумцями заснувала фундацію «Незламна Україна», аби залучати ресурси для навчання біженців.

Навесні 2022 команда з неабиякими труднощами намагалася знайти вільне приміщення на 500 учнів у трьох містах, дістати підручники, стільці та парти. А сьогодні учні проводять STEM-експерименти, вчаться в обладнаних комп’ютерних класах, мають бібліотеки з 2000 тисячами книжок у кожній і проходять профорієнтацію в польських компаніях.

У цьому році учні навчатимуться за інтегрованою україно-польською програмою, і будуть зараховані до обох систем освіти.

У своїй категорії «Перша українська школа» в Польщі визнана поряд з найефективнішими у подоланні перешкод до освіти. У ТОП-3 поряд з українською школою – Британський заклад, який навчає 250 учнів з аутизмом, і застосовує неординарний метод навчання «Екстремальна класна кімната», організовуючи навчальні поїздки у віддалені куточки світу. А також школа зі Сьєрра-Леоне, що під час та після пандемії Covid-19 розробила інструменти для надолуження знань, які охопили понад чверть мільйона учнів країни.

Школа пройшла у фінал і тепер готується до обрання переможців у жовтні цього року. Ними стануть п’ять найкращих шкіл світу – по одній школі з кожної з 5 категорій премії.

Переможці та фіналісти премії «Найкраща школа світу» будуть запрошені на Всесвітній саміт шкіл у Дубаї, ОАЕ, 23-24 листопада, який збере світових лідерів у сфері освіти.

«Якщо світ не вживе термінових заходів, до 2030 року він не досягне 4-ї цілі сталого розвитку ООН щодо загальної якісної освіти. Ми повинні шукати відповіді «у полях», у тих, хто щоденно бореться з викликами. У таких закладах, як «Перша українська школа», чия робота має змусити уряди звернути увагу», – відзначив Вікас Пота, засновник премії та світової спільноти шкіл T4 Education.

Довідково: The World’s Best School Prizes  ініціатива T4 Education, є освітньою нагородою світового рівня. Премію у п’яти категоріях — за співпрацю з громадою, екологічні дії, інновації, подолання труднощів і підтримку здорового способу життя — було засновано після пандемії COVID-19 у 2022 році.

Премія привертає увагу до шкіл, чиї директори, вчителі та спільноти продемонстрували передовий досвід, щоб покращити освіту та життя своїх учнів, зробити внесок у прогрес суспільства.

Українцям добре знайомий аналог такої премії для педагогів — Best Teacher’s Prize.

Три філії «Першої української школи» в Польщі для біженців були створені з нуля у березні 2022 року у Варшаві, Кракові та Вроцлаві. Школа не мала матеріальної бази, доступу до муніципальних приміщень тощо, тому її ідеологиня українка Вікторія Осадча з однодумцями заснувала фундацію «Незламна Україна», аби залучати ресурси для навчання біженців. 

Команда змогла швидко знайти та адаптувати нестандартні локації для закладів на 500 учнів кожен. Так, у Варшаві обладнали ділове крило у торговому центрі, у Вроцлаві – колишні приміщення офісу ІТ-компанії, і лише в Кракові заклад розташований у будівлі, яка першочергово призначалася для навчального закладу. 

Все обладнання було зібрано в найкоротші терміни, а частину доставлено з України. За чотири тижні команда знайшла парти, стільці, шафи, столи для вчителів, дошки, проектори, обладнання для уроків (хімії, фізики, біології, географії). 

Команда шукала все на польському ринку безкоштовно — просили інші школи, банки, ІТ-компанії передати свої старі меблі як матеріальну пожертву. Доставкою меблів, перенесенням вантажів, складанням парт, ремонтом займалися самі працівники школи та вчителі.

Фундація «Незламна Україна» налагодила партнерство з ЮНІСЕФ, Save the Children International, CARE Poland і стала середовищем для плавної інтеграції українських школярів в Польщі.

У 2023 році фундація «Незламна Україна» спільно з ЮНІСЕФ презентувала річний звіт про діяльність цієї міжнародної організації у Польщі як ключовий партнер в регіоні.

Документальний фільм за участі Голлівудських зірок «Power of Women: The Changemakers», у якому висвітлено історію «Першої української школи» в Польщі, виграв денну премію Emmy.

Школу підтримували українські культурні діячі Alyona Alyona, Тарас Тополя, Любава Грешнова, Михайло Пшеничний, консули України Юрій Токар та Вячеслав Войнаровський.

Цього року школа налагодила партнерські стосунки з польськими навчальними закладами, завдяки яким учні зараховані до систем освіти обох країн і виконують нововведений шкільний обов’язок у Польщі.

Учні поглиблено вивчають іноземні мови та навчаються за європейським підходом. Вчителі розуміються на підходах НУШ. Проводять бінарні уроки, в яких можуть поєднати англійську чи польську з природничими предметами, математику з географією. Викладають робототехніку та влаштовують STEM-експерименти. Креативно навчають умінь, які знадобляться для вирішення проблем в реальному житті.

Старшокласники проходять різнопланову профорієнтацію, зокрема у креативній економіці. Зустрічаються з письменниками, тестувальниками, лікарями, адвокатами, тату-майстрами. Замість класного керівництва діє кураторство з індивідуальним супроводом кожного учня.

Шкільне життя не обмежується навчанням. Діють читацькі клуби у шкільних бібліотеках по дві тисячі книжок. У школу приходять з візитами відомі музичні виконавці, журналісти та інші публічні діячі. Учні власноруч влаштовують масштабні благодійні ярмарки та інші події. Календар подій зберігає зв’язок з українським  на День вишиванки, під час національного радіодиктанту єдності чи в День незалежності.